Koszorúzás helyett legyen játék március 15-én
Jogosan merülhet fel a kérdés: mégis hogyan lehet a gyerekekhez közel vinni egy nemzeti ünnep valódi tartalmát? A felnőttek világában zajló komoly hangvételű megemlékezések és koszorúzások ugyanis cseppet sem vonzóak egy gyermek számára. Sőt, kifejezetten ellenérzést válthat ki egy gyerekből, ha hosszú beszédeket kell végighallgatni, miközben a felnőttek drámai átéléssel koszorúznak. Akkor mégis hogyan párosíthatjuk a játék fogalmát nemzeti hőseink emlékével? Elsőre talán méltatlannak tűnhet a párhuzam. Azonban ha jobban megvizsgáljuk, mégis ez a legtermészetesebb módja annak, hogy méltóan emlékezzünk az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseire. Gyermekközpontúan, a játék univerzális nyelvén.
Vállaltan elfogult és határozott véleményem, hogy a nemzeti ünnep valódi üzenetét a minőségi és életkornak megfelelő kulturális tartalmakon keresztül lehet a legautentikusabb módon közvetíteni a gyerekek felé. Népi játékok, gyermekversek és gyermekdalok széles tárháza áll a rendelkezésünkre, hogy a gyerekekben pozitív viszonyt alakítsunk ki a magyar nyelv és kultúra iránt.
Játsszunk katonásdit! - avagy színre lép a jó öreg papírcsákó
Eszterhéj foglalkozás Brünnben a nemzeti ünnep alkalmából.
A jelmezöltés rítusa segít a gyerekek számára, hogy átlépjenek a képzeletük világába. Egy olyan párhuzamos valóságba, ahol bátor huszárként vágtathatnak csodaparipájukon és minden gonosszal szemben győzedelmeskedhetnek.
A múlt árnyain való búslakodás helyett azt kell megtanítanunk gyermekeinknek, hogy miért jó magyarnak lenni. Virágzó kultúránk túlélt megannyi történelmi vihart, figyelmünket helyezzük inkább erre a gazdag örökségre és annak megőrzésére.
Fotók: Pongrácz Emma
A képek felhasználása engedélyköteles!
Comentarios