A bejegyzés első részét itt olvashatod.
Szerettem volna itt, az Eszterhéj blogon is részletesen bemutatni, hogy milyen módszertani elvek mentén zajlottak az alkotó foglalkozások a táborban. További táboros alkotó videókért kattints az Instagram vagy Facebook oldalunkra!
Andy Warhol és Szent György
Régóta foglalkoztat, hogy milyen módon lehet beemelni a modern képzőművészetet a tanulás folyamatába. Szent György legendáját egy pop art ihletésű alkotó feladattal kapcsoltam össze. A feladatot Andy Warhol Reneszánsz festmények részletei c. sorozatának egyik darabja inspirálta (Paolo Ucello: Szent György és a sárkány, 1460), amelyet természetesen a gyerekeknek is bemutattam. A modern és a hagyományos műveltség jelenléte egy foglalkozáson belül elsőre talán feszülő ellentétnek hat, azonban egymást támogató, hatékony eszközök is lehetnek a tudásátadásban.
Aranygyapjas Leviatán?
Ha hagyományos műveltségről van szó, a görög mitológia megkerülhetetlen, csak úgy, mint az Ószövetség történetei. Iaszón és az aranygyapjú történetéhez kapcsolódó alkotó feladatként a nemezelést választottam. Szerettem volna a magyar népi iparművészet hagyományos technikái közül is egyet megismertetni a gyerekekkel a hét során. Nagyon fontosnak tartom a természetes anyagokkal való foglalatoskodást, és tapasztalatom szerint igénylik is a gyerekek. Nemez bárányt készítettünk, száraz gyapjúból. Sem tűnemezelés, sem pedig hagyományos vizes-szappanos technikát nem alkalmaztunk. A Hagyományok Háza Youtube csatornáján találtam a feladatot, amelyet Csíki Virág mutat be ebben a videóban. A gyerekek nagy része nem dolgozott azelőtt gyapjúval, ezért ez a feladat alkalmas volt arra, hogy az anyag tulajdonságait megismerjék, és garantált sikerélményük legyen a végeredménnyel.
Az összes történet közül a Leviatán ragadta meg leginkább a gyerekek képzeletét: egy misztikus lény, amely több eredetmondában és a Bibliában is szerepel, viszont mindegyik leírás egy kicsit más. Egy A/2-es színes kartonpapíron lerajzolták a saját Leviatánjukat. A nagy felületek elsőre általában meghökkentik a gyerekeket. Többen percekig csak a papírt nézték, nem mertek nekiállni. Arra biztattuk őket, hogy bátran rajzoljanak nagy formákat, töltsék ki a papírt. Gyakran ajánlok a gyerekeknek szokatlan méretarányú vagy extrán nagy méretű papírral, ugyanis nagyon károsnak tartom, hogy már kisgyermekkorban bezárják őket az A/4-es fénymásolópapír dimenziójába.
A kezdeti megilletődöttség hamar feloldódott a gyerekekben. A változatos anyagok, amelyekkel az iskolai hétköznapokban nem vagy ritkán találkoznak, nagymértékben elősegítette a képzeletük kibontakozását.
A hét során egy olyan alkotó projektje is volt a gyerekeknek, amely végigkísérte az egész tábort. A saját erősségeikkel, pozitív tulajdonságaikkal felruházott sárkányfejet egyszerű kartondobozból készítettük el. A varázserejű maszkkal a fejükön minden gonoszt legyőzhettek!
Fotók: Karát Eszter
A képek felhasználása engedélyköteles!
Comments