top of page

Advent az Eszterhéj alatt

eszterkarat11

Karácsonyra hangoló koncertek gyermekeknek

A decemberünket sok-sok csillogó gyerekszem ragyogta be 2024-ben is. Összesen 12 koncerten találkoztunk több száz magyar családdal Szlovákiában, Csehországban és Magyarországon.



A karácsonyi ünnepkör jeles napjait idéztük fel a gyermekeknek szóló adventi koncertjeinken, mint például Szent Miklós vagy Luca napja. Advent az elcsendesedés, a befelé figyelés időszaka, ezt a koncert zenei anyagának összeállításakor is igyekeztünk figyelembe venni, hogy tényleg az ünnep valódi üzenetét közvetíthessük a gyerekek felé.


Az első adventi gyertyát a prágai Iglice Egylet családi rendezvényén gyújtottuk meg. Fotó: Skrabák Katalin
Az első adventi gyertyát a prágai Iglice Egylet családi rendezvényén gyújtottuk meg. Fotó: Skrabák Katalin

Varázslat a karácsonyi asztalon

A magyar néphagyományban a karácsonyi asztalnak mágikus erőt tulajdonítottak. Minden ami az asztalra, vagy az asztal alá kerül, bőséget és egészséget hoz a ház népének. Az asztalra helyezett tárgyak ezért különös jelentőséggel bírnak, amelyet a gyerekeknek játékos formában be is mutattunk az Eszterhéj koncerteken.


Hagyományos karácsonyi asztal
Hagyományos karácsonyi asztal

Mi került az Eszterhéj karácsonyi asztalára?

A makulátlan fehér karácsonyi abroszt a háziasszony csak ilyenkor használta. Úgy tartották, hogy minden, ami a karácsonyi asztalra vagy az alá kerül, mágikus erőre tesz szert. Ezért ősszel, amikor a gazda elvetette a búzát, a karácsonyi abroszt kötötte a derekára, mint egy kötényt, s abból vetette el a búzát a bőséges, jó termés reményében.

A lencse, a bab és az egyéb hüvelyesek igen szaporák, nagy mennyiségben álltak rendelkezésre a háztartásokban. A belőlük készült ételek a bőséget, a pénzt szimbolizálták a karácsonyi asztalon.

A búza és az egyéb gabonafélék a karácsonyi asztal elengedhetetlen kellékei voltak. A következő évi sikeres termést biztosította az asztalra helyezett búza. Helyenként az állatok takarmányába keverték, például azért, hogy jól tojjanak a tyúkok.

A karácsonyi asztalra helyezett almát annyi részre vágták, ahányan a háztartásban éltek. A szokás szerint, aki evett az almából, az a következő évben ugyanúgy ott ült a karácsonyi asztalnál a család körében.

A gazda sok helyen behozta az ekét és az asztal alá tette. Voltak helyek, ahol ácszerszámok is kerültek az asztal alá, amelyek Szent Józsefet jelképezték.

Végül pedig hoztak be az istállóból, amit szétszórtak a szobában. Ezzel a cselekedettel a Kisjézus látogatását várta a ház népe, s mi is így tettünk a koncert végén.


Az érsekújvári NZTV összefoglalója a Blaho Pál utcai óvodában tartott adventi Eszterhéj koncertről. Szerkesztő-riporter: Dávid Brigitta; Operatőr: Döme Nikolas



 
 
 

Comments


bottom of page